Chcesz zrezygnować z polisy OC PZU? Dowiedz się, czy napisanie listu polecającego jest wykonalne i jak to zrobić. Poniżej znajdują się również adresy, na które należy wysłać przygotowane zgłoszenie.

Zakres odpowiedzialności każdej firmy ubezpieczeniowej jest taki sam. W rezultacie ubezpieczyciele konkurują przede wszystkim ceną. Jeśli znalazłeś lepszą ofertę i zastanawiasz się, jak zrezygnować z ubezpieczenia OC w PZU, nie czekaj z przeczytaniem poniższego artykułu. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC z PZU.

Kiedy można anulować polisę OC PZU?

Normą dla kierowców jest roczne ubezpieczenie OC. Czasami jednak można sobie wyobrazić wcześniejsze rozwiązanie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Możesz to osiągnąć, jeśli:

czas trwania Twojej umowy wygasa
W takim przypadku należy odstąpić od umowy najpóźniej na dzień przed upływem 12-miesięcznego okresu od dnia jej zawarcia. W piśmie należy powołać się na następującą podstawę prawną: Art. 28 Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o Polskim Urzędzie Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;

w danym momencie jesteś objęty więcej niż jedną firmą ubezpieczeniową
Istnieje możliwość, że podpisałeś nową umowę odpowiedzialności cywilnej i nie wypowiedziałeś wcześniej nabytego ubezpieczenia w PZU. Masz prawo do odstąpienia od umowy automatycznie przedłużonej umowy (podstawa prawna: art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Staraj się to zrobić szybko, ponieważ ubezpieczyciel będzie mógł zażądać zapłaty za składki, które był odpowiedzialny za zebranie;

Kiedy kupiłeś samochód, był objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej.
Zazwyczaj umowa o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest przenoszona na nowego właściciela w momencie sprzedaży samochodu. Masz prawo do anulowania umowy ubezpieczeniowej, jeśli znajdziesz lepszą ofertę po zarejestrowaniu się w celu uzyskania ubezpieczenia. Wystarczy przytoczyć art. 31 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;

Doszedłeś do porozumienia przez internet (telefonicznie, przez internet)
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej PZU można uzyskać przez internet. Masz możliwość wycofania się z podpisanej umowy, jeśli pojawi się lepsza oferta…. art. 40 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta przewiduje taką alternatywę dla klientów. Nie musisz podawać powodu odstąpienia od umowy, ale musisz przestrzegać 30-dniowego limitu, jeśli zdecydujesz się to zrobić.

W PZU, jak rozwiązać umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej?

Aby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z PZU, musisz napisać pismo. Należy w nim zawrzeć następujące dane:

W celu wypowiedzenia wykupionej w PZU polisy OC, która została automatycznie przedłużona wystarczy napisać: „Wnioskuję o rozwiązanie umowy zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczenie obowiązkowe, Ubezpieczony Ubezpieczony.
Pismo musi zawierać odręczny podpis właściciela (lub właścicieli) pojazdu.

Umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej poprzedniego właściciela z PZU musi zostać rozwiązana. W takim przypadku dołącz do wniosku kopię umowy kupna, sprzedaży lub darowizny.

 

 

Pozostałe wpisy:

Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu a stłuczka na parkingu

Jazda bez ubezpieczenia

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu

Samochód z Niemiec

Najtańsze nowe samochody