Zakup samochodu, zarówno nowego, jak i starego, to znacznie więcej niż tylko zapłata za pojazd w jego obecnym stanie. Jeszcze tylko kilka płatności trzeba zapłacić przed oficjalnym zakończeniem pracy. Wśród tych wydatków znajdują się te związane z rejestracją samochodu.

Między innymi jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku (PCC) lub akcyzy w przypadku nabycia używanego pojazdu od osoby fizycznej, a także do zarejestrowania / ewidencji zakupu samochodu w dziale komunikacji. Ponadto udzielamy informacji o procesie rejestracji i związanych z nim opłatach.

Aby zarejestrować samochód osobowy, ile będziemy musieli zapłacić?

Rejestracja auta kosztuje nas średnio 180,50 zł, zgodnie z polskim prawem (o dodatkowych wydatkach lub obniżeniu tego kosztu piszemy w dalszej części artykułu). Liczba ta obejmuje szereg kosztów, w tym:

Zezwolenie czasowe kosztuje 13,50 zł, dowód rejestracyjny 54 zł, oznaczenia legalizacyjne 12,50 zł, nalepka kontroli urzędowej 18,50 zł, tablice rejestracyjne 80 zł. Za każde wydane zezwolenie czasowe pobierana jest opłata rejestracyjna w wysokości 2 zł.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić około 100 zł na procesie aplikacyjnym.

Obniżenie ceny zakupu i rejestracji pojazdu to coś, co można osiągnąć. Dotyczy to nabytego samochodu, który jest już zarejestrowany w tej samej jurysdykcji, w której znajduje się nasza siedziba. Po tym nie będziemy musieli się martwić o wymianę tablic rejestracyjnych lub naklejki kontrolnej, która może znajdować się na przedniej szybie samochodu. Dzięki temu kupując samochód w okolicy, zaoszczędzimy trochę pieniędzy.

Czy możesz mi powiedzieć, ile pieniędzy zaoszczędzimy w wyniku tych wysiłków? Ponieważ nie musielibyśmy generować nowych tablic, za rejestrację zapłacimy tylko 81 zł, co oznacza, że ​​obniżymy opłatę rejestracyjną o 99,50 zł, co przyniesie znaczne oszczędności.

Jakie są opłaty celne za rejestrację samochodu?

Musimy jednak pamiętać, że wydatki mogą wzrosnąć w wyniku różnych okoliczności. Gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków, prawdopodobnie coś się wydarzy:

Jako nowy właściciel samochodu (lub jego współwłaściciel) nie możemy stawić się w dziale komunikacji – zamiast tego musimy przygotować dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, który podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł; urzędnik zwraca uwagę na brak karty pojazdu (proszę zwrócić uwagę, że sytuacja ta dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 r.) – w takim przypadku musimy dopłacić 75,50 zł; auto sprowadzamy od (75,50 zł).
Czy istnieje możliwość dodatkowych opłat? Jako przykład rozważmy przepisy regulujące wydawanie indywidualnych tablic rejestracyjnych. Wiąże się z tym spory nakład finansowy, nawet do 1000 zł.

Jaką dokumentację należy przedstawić przy rejestracji pojazdu?

Jakie dokumenty będziemy musieli mieć przy rejestracji używanego samochodu? Ważne jest przede wszystkim przypomnienie sobie całego zbioru opracowań, dzięki czemu procedura rejestracji przebiegnie sprawniej. Obejmuje to: Jeśli nie zostanie to zrobione, cała operacja może zająć dużo czasu.

Jeżeli jesteśmy nowymi właścicielami, musimy złożyć wniosek o rejestrację pojazdu (wzór można znaleźć na stronie lokalnego działu komunikacji lub na stronach urzędów); poprzedni dowód rejestracyjny z aktualnym dozorem technicznym; dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa kupna/sprzedaży itp.); istniejące tablice rejestracyjne (jeśli trzeba je zmienić); oraz wyciąg z KRS, jeśli jesteśmy nowymi właścicielami.
Ubezpieczenie OC samochodu (dostępne do wglądu) – władze mogą również sprawdzić w bazie danych UFG, czy polisa nadal obowiązuje dla pojazdu.
Uwaga! Umowę kupna-sprzedaży oraz dokumentację pojazdu należy dostarczyć w tłumaczeniu na język angielski, jeżeli rejestracja dotyczy samochodu, który został sprowadzony do Polski i jest rejestrowany w Polsce po raz pierwszy. Tłumacz przysięgły powinien wykonać tłumaczenie na język polski. Za taką usługę trzeba by zapłacić co najmniej kilkadziesiąt złotych za stronę.

Jeśli nasz samochód został sprowadzony z innego kraju, konieczne jest również dostarczenie następującej dokumentacji:

potwierdzenie zapłaty akcyzy w przypadku zakupu samochodu na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (wydruk ze strony e-ZEFIR lub oświadczenie salonu o posiadaniu dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy), dokument potwierdzający odprawę celną lub informację o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej w przypadku, gdy samochód został sprowadzony spoza

Unii Europejskiej (wystarczy ta informacja na fakturze sprzedaży).
Alternatywnie, kupując nowy samochód w salonie samochodowym, pamiętajmy o certyfikacie WE, a także „oświadczenie o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji i ewidencji pojazdu” (które można uzyskane od producenta pojazdu). Certyfikat ten potwierdza zgodność pojazdu z wymogami UE.)

Jaka jest maksymalna kara, która może zostać nałożona za niezarejestrowanie lub wyrejestrowanie pojazdu w terminie?

Należy również pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do zarejestrowania pojazdu i/lub powiadomienia odpowiednich władz o nabyciu lub sprzedaży pojazdu w terminach określonych przez obowiązujące przepisy prawa. W szczególności reguluje to modyfikacja warunków ustawy.

 

Zobacz inne wpisy:

Ubezpieczenie dealerskie

Wypowiedzenie umowy OC

Wycena aut używanych

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Ubezpieczenie skutera