Ubezpieczenie samochodu jest wymogiem prawnym dla wszystkich kierowców. Odpowiedzialność jest potrzebą. Czy są jakieś inne możliwości, takie jak ubezpieczenie samochodu lub od następstw nieszczęśliwych wypadków? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i jaki pakiet ubezpieczenia jest najlepszy?

Często podróżujesz po Polsce? W pewnym momencie będziesz potrzebować pomocy. Niezależnie od tego, czy niedawno kupiłeś nowy, czy używany pojazd, możesz obawiać się o jego bezpieczeństwo. Autocasco to dobry wybór. W razie wypadku zakup NNW do OC zapewni pasażerom pomoc finansową. Czy pieniądze są dla Ciebie zmartwieniem, mimo że chcesz skorzystać z wymienionych ubezpieczeń? Przyjrzeliśmy się sposobom obniżenia kosztów ubezpieczenia samochodu.

Ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu?

Istnieje wiele różnych cen. Jednak najbardziej doświadczeni kierowcy oraz ci, którzy nigdy nie brali udziału w wypadku, powinni liczyć się z zapłaceniem mniej niż 300 zł za ubezpieczenie OC. Z drugiej strony są pojazdy, które mogą kosztować nawet 4000 zł w odpowiedzialności cywilnej. Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu?

Według naszego zestawienia kosztów zobowiązań, średnia cena zobowiązania w I półroczu 2021 r. wyniosła 617 zł. Porównując ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku z analogicznym okresem roku poprzedniego, polisy spadły o 3,7%. Kierowcy chcący uzyskać ubezpieczenie OC powinni mieć świadomość, że różnice cenowe mogą być ogromne.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia OC?

Wielu właścicieli samochodów zastanawia się, czy mogą wpłynąć na koszt ubezpieczenia OC, ponieważ może ono kosztować zaledwie symboliczną liczbę lub tyle, ile wynosi średnia krajowa. Jakie jest rozwiązanie? W rzeczywistości możesz obniżyć wysokość składek na ubezpieczenie OC. Koszt ubezpieczenia OC różni się w zależności od właściciela pojazdu i rodzaju ubezpieczonego pojazdu.

Istnieje szereg czynników, które składają się na koszt ubezpieczenia OC, w tym:

W ramach ustalania składki OC firmy ubezpieczeniowe uwzględniają:

Składki z tytułu odpowiedzialności są silnie uzależnione od historii ubezpieczenia firmy. Jeśli masz długą historię ubezpieczenia i miałeś niewiele roszczeń, zapłacisz mniej za ubezpieczenie.
Mieszkańcy większych miast powinni przeznaczać na droższe ubezpieczenie OC ze względu na wzmożony ruch, a co za tym idzie większe ryzyko szkód.
Ze względu na brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdów i młodzieńczą brawurę młodsi kierowcy są dodatkowo obciążani za swoje usługi.
Pamiętaj, że chociaż próbujesz zaoszczędzić pieniądze na ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, konieczne jest ćwiczenie bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.

Ubezpieczenie OC i dane samochodowe: o co chodzi?

Na składki na ubezpieczenie samochodu mają również wpływ specyfikacje pojazdu. W algorytmach stosowanych przez firmy ubezpieczeniowe do obliczania składek brane są pod uwagę następujące czynniki:

Ubezpieczenie niektórych marek jest droższe niż innych. BMW, Mercedes i Audi znajdują się w czołówce marek w rankingu rankomat.pl.
Im mocniejszy silnik, tym droższe ubezpieczenie.
Najbardziej opłacalną alternatywą jest pojazd elektryczny, natomiast najdroższy jest pojazd na gaz zasilany instalacją LPG.
OC jest drogi. Chcesz zaoszczędzić na produkcie? Możesz zaoszczędzić pieniądze na składkach ubezpieczeniowych, kupując pojazd z mniejszym silnikiem.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Ubezpieczyciele biorą pod uwagę prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w celu ustalenia stawek. Nowe samochody są szczególnie podatne na kolizje ze względu na powszechne przekonanie, że przed sprzedażą należy je dokładnie przetestować, co zwiększa ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Koszty ubezpieczenia są niższe w przypadku nieco starszych pojazdów, chociaż na przykład pojazdy piętnastoletnie są droższe niż pojazdy trzyletnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu zapewniane przez dealera? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC, jeśli prowadzisz nowy samochód i chcesz zobaczyć, ile jesteś winien. Otrzymasz spersonalizowane oferty, które możesz porównać pod względem kosztów.

 

Zobacz również:

Zdjęcia do autocasco

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC/AC

Ile wzrośnie OC po stłuczce?

Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?